Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Konstblad 3518062



*

nr 351 8062


Konstblad

Lucien Neuqelman, [18061]


Utrop:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 mars 2005
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konst konstblad lucien neuqelman
  • 6363 Batiktavla
    Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:32
  • 6313 EmaljmÃ¥lningar
    2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:39
  • 8024 Konsttryck
    Zhen-Huan Lu, "American Flag", yttermått inklusive..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:09
  • 8058 Ritning
    Fastighet, Kv Klippan, Stockholm. Signerad, datera..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:49
  • 8023 Tavla
    trä, Rustic Marlin, USA, 34x51 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:28
  • 8048 Väggrelief
    Jörg Jeschke, "127". Signerad, daterad -71, formpr..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13




Ladda ner broschyr